Yıllık enflasyonda gıda ve enerji etkisi

Ekonomi 04.01.2024 - 13:35, Güncelleme: 04.01.2024 - 13:35
 

Yıllık enflasyonda gıda ve enerji etkisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aralık ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde, tüketici enflasyonunun yaklaşık yarısının gıda grubundan geldiğini duyurdu.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ralık ayı enflasyonla ilgili değerlendirmelerini yayımladı.TCMB'nin değerlendirmesinde, enflasyon 2023 yılını yüzde 64,77 ile son Enflasyon Raporu’nda sunulan tahminin orta noktasının altında tamamladığı belirtildi.Yıllık enflasyon temel mal ve hizmet gruplarında sınırlı yükselirken, enerji ve gıda gruplarındaki artış daha belirgin olduğunu belirten TCMB enerji grubunda akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen düşüş enerji grubu fiyat artışını sınırlı olduğunu ifade etti. Değerlendirmede, taze sebze ve kırmızı et fiyatlarında gözlenen yüksek artışların belirgin etkisiyle, aylık tüketici enflasyonunun yaklaşık yarısı gıda grubundan geldiği belirtildi.Beklenen ücret artışlarının, dayanıklı mal fiyatlarında gözlenen yükselişte etkili olduğu değerlendirildi. Hizmet grubunda aylık fiyat artışı yavaşladığı öngörüldü. Aylık kira enflasyonundaki zayıflama eğilimi devam ederken, akaryakıt fiyatlarındaki gelişmelerle uyumlu olarak ulaştırma hizmetleri fiyatlarını gerilediği ifade edildi.Aralık ayında üretici fiyatları aylık artışı enerji grubu kaynaklı olarak yavaşlarken yıllık üretici enflasyonu düşük bazın da etkisiyle yükseldiğini belirten TCMB, enflasyonun ana eğilimi, bir önceki aya kıyasla görece yatay bir seyir izleyerek, Enflasyon Raporu’nda öngörülenden daha ılımlı bir görünüme işaret ettiğinin altını çizdi. Kaynak:(www.tcmb.gov.tr)
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aralık ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde, tüketici enflasyonunun yaklaşık yarısının gıda grubundan geldiğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ralık ayı enflasyonla ilgili değerlendirmelerini yayımladı.TCMB'nin değerlendirmesinde, enflasyon 2023 yılını yüzde 64,77 ile son Enflasyon Raporu’nda sunulan tahminin orta noktasının altında tamamladığı belirtildi.Yıllık enflasyon temel mal ve hizmet gruplarında sınırlı yükselirken, enerji ve gıda gruplarındaki artış daha belirgin olduğunu belirten TCMB enerji grubunda akaryakıt fiyatlarında gerçekleşen düşüş enerji grubu fiyat artışını sınırlı olduğunu ifade etti.

Değerlendirmede, taze sebze ve kırmızı et fiyatlarında gözlenen yüksek artışların belirgin etkisiyle, aylık tüketici enflasyonunun yaklaşık yarısı gıda grubundan geldiği belirtildi.Beklenen ücret artışlarının, dayanıklı mal fiyatlarında gözlenen yükselişte etkili olduğu değerlendirildi. Hizmet grubunda aylık fiyat artışı yavaşladığı öngörüldü. Aylık kira enflasyonundaki zayıflama eğilimi devam ederken, akaryakıt fiyatlarındaki gelişmelerle uyumlu olarak ulaştırma hizmetleri fiyatlarını gerilediği ifade edildi.Aralık ayında üretici fiyatları aylık artışı enerji grubu kaynaklı olarak yavaşlarken yıllık üretici enflasyonu düşük bazın da etkisiyle yükseldiğini belirten TCMB, enflasyonun ana eğilimi, bir önceki aya kıyasla görece yatay bir seyir izleyerek, Enflasyon Raporu’nda öngörülenden daha ılımlı bir görünüme işaret ettiğinin altını çizdi.

Kaynak:(www.tcmb.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.