İstanbul'da kentsel dönüşüm için yeni bir teşvik paketi

Gündem 23.04.2023 - 11:23, Güncelleme: 23.04.2023 - 11:23
 

İstanbul'da kentsel dönüşüm için yeni bir teşvik paketi

Kentsel dönüşümde maliyetin yarısının devlet tarafından karşılanacağı "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden" projesinin nasıl işleyeceğine yönelik detaylar paylaşıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde, Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden projesini duyurdu.Duyurulan projenin detaylarına göre gerçekleştirilecek dönüşümün TOKİ aracılığıyla yapılması gerekiyor. Projenin ise beş adımda tamamlanması öngörülüyor.Buna göre, ilk adım olarak mülk sahibinin 26 Nisan - 29 Mayıs tarihleri arasında e-devlet üzerinden projeye başvurması gerekiyor.Başvurunun ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları tarafından başvuruda bulunulan binanın ön incelemesi yapılarak, keşif raporu hazırlanacak.Raporun hazırlanması sonrası gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan bina için protokol hazırlanarak proje aşamasına geçilecek.Proje aşamasının tamamlanması sonrasında ise ruhsat alma süreci başlayacak.Son olarak binanın boşaltılmasıyla TOKİ eliyle başlatılacak inşa süreci en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu süreçte 10 bin 500 TL taşınma ve aylık 5 bin 250 TL kira yardımı yapılacak.Projeye göre, 100 m² 2+1 daire için 750 bin TL’lik kısmı devlet karşılayacak, kalan tutara ise yüzde 10 peşinat ve 5 bin 625 TL’den başlayan taksitle 10 yıl vade olanağı sunulacak.120 m² 3+1 daire için ise 900 bin TL’lik kısmı devlet karşılayacak, kalan tutara ise aynı şekilde yüzde 10 peşinat ve 6 bin 750 TL’den başlayan taksitle 10 yıl vade olanağı sağlanacak. İstanbul’da 1 milyon 500 bin konut için dönüşüm Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önce yaptığı açıklamada İstanbul’da 1.5 milyon riskli konut bulunduğunu açıklamıştı. Açıklanan projeye göre İstanbul’a ilave nüfus gelmeyecek şekilde, sadece riskli binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlar projeye başvurabilecek.Bu kapsamda riskli konutların dönüşümü için İstanbul’un iki yakasında uydu kentler kurulması öngörülüyor. Bu kentlerin 500 bin kişilik kısmı Avrupa’da 500 bin kişilik kısmı ise Asya yakasında olacak.Bunun yanı sıra 500 bin konut da yerinde dönüştürülecek. Projeyle 1 milyon 500 bin konutun dönüştürülmesi 6 milyon kişinin güvenli konutlara taşınması hedeflendiği belirtildi. Kaynak:(csb.gov.tr)
Kentsel dönüşümde maliyetin yarısının devlet tarafından karşılanacağı "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden" projesinin nasıl işleyeceğine yönelik detaylar paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde, Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden projesini duyurdu.Duyurulan projenin detaylarına göre gerçekleştirilecek dönüşümün TOKİ aracılığıyla yapılması gerekiyor. Projenin ise beş adımda tamamlanması öngörülüyor.Buna göre, ilk adım olarak mülk sahibinin 26 Nisan - 29 Mayıs tarihleri arasında e-devlet üzerinden projeye başvurması gerekiyor.Başvurunun ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları tarafından başvuruda bulunulan binanın ön incelemesi yapılarak, keşif raporu hazırlanacak.Raporun hazırlanması sonrası gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan bina için protokol hazırlanarak proje aşamasına geçilecek.Proje aşamasının tamamlanması sonrasında ise ruhsat alma süreci başlayacak.Son olarak binanın boşaltılmasıyla TOKİ eliyle başlatılacak inşa süreci en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu süreçte 10 bin 500 TL taşınma ve aylık 5 bin 250 TL kira yardımı yapılacak.Projeye göre, 100 m² 2+1 daire için 750 bin TL’lik kısmı devlet karşılayacak, kalan tutara ise yüzde 10 peşinat ve 5 bin 625 TL’den başlayan taksitle 10 yıl vade olanağı sunulacak.120 m² 3+1 daire için ise 900 bin TL’lik kısmı devlet karşılayacak, kalan tutara ise aynı şekilde yüzde 10 peşinat ve 6 bin 750 TL’den başlayan taksitle 10 yıl vade olanağı sağlanacak.

İstanbul’da 1 milyon 500 bin konut için dönüşüm
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önce yaptığı açıklamada İstanbul’da 1.5 milyon riskli konut bulunduğunu açıklamıştı. Açıklanan projeye göre İstanbul’a ilave nüfus gelmeyecek şekilde, sadece riskli binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlar projeye başvurabilecek.Bu kapsamda riskli konutların dönüşümü için İstanbul’un iki yakasında uydu kentler kurulması öngörülüyor. Bu kentlerin 500 bin kişilik kısmı Avrupa’da 500 bin kişilik kısmı ise Asya yakasında olacak.Bunun yanı sıra 500 bin konut da yerinde dönüştürülecek. Projeyle 1 milyon 500 bin konutun dönüştürülmesi 6 milyon kişinin güvenli konutlara taşınması hedeflendiği belirtildi.

Kaynak:(csb.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.