Enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz

Ekonomi 03.04.2023 - 21:12, Güncelleme: 03.04.2023 - 21:12
 

Enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin farkında olduklarını belirterek, "Enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz." dedi.
Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele için "Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz" diye konuştu.Nebati, "Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır" ifadelerini kullandı.Nebati'nin paylaşımında "2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz" denildi. Enflasyon verileri beklenenden düşük gelmişti TÜİK, aylık tüketici enflasyonundaki yüzde 2,29 artışla yıllık enflasyonun yüzde 50,51'e gerilediğini açıklamıştı.Üretici enflasyonu ise aylık bazda yüzde 0,44 yükselirken, yıllık üretici enflasyonu ise yüzde 62,45'e gerilemişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuyla ilgili paylaşımında şunları kaydetti: "2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz.Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, “enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur” gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz.Nitekim, küresel ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı 2022 yılı Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir.Ancak asıl önemlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır. Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir.Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz."
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin farkında olduklarını belirterek, "Enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz." dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele için "Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz" diye konuştu.Nebati, "Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır" ifadelerini kullandı.Nebati'nin paylaşımında "2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz" denildi.

Enflasyon verileri beklenenden düşük gelmişti

TÜİK, aylık tüketici enflasyonundaki yüzde 2,29 artışla yıllık enflasyonun yüzde 50,51'e gerilediğini açıklamıştı.Üretici enflasyonu ise aylık bazda yüzde 0,44 yükselirken, yıllık üretici enflasyonu ise yüzde 62,45'e gerilemişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuyla ilgili paylaşımında şunları kaydetti:

"2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz.Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, “enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur” gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz.Nitekim, küresel ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı 2022 yılı Ekim ayında yüzde 85’lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir.Ancak asıl önemlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine, bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır. Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir.Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.