Denizlerde av yasağı başladı

Gündem 15.04.2024 - 19:26, Güncelleme: 15.04.2024 - 19:26
 

Denizlerde av yasağı başladı

2023-2024 balıkçılık av sezonu, bugün itibarıyla sona erdi. Denizlerdeki av yasağı endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsarken, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf durumda.
Balıkçılık av sezonu bugün itibarıyla sona erdi. Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayan 4,5 aylık av yasağı döneminde, ekonomik faaliyetine devam etmek isteyen balıkçılar için bazı şartlar getirildi. Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınarak, kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapılabilecek.Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf olacak. Avcılık yapmayı sürdürebilecek.Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın verdiği bilgiye göre, sezon başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçti. 78 gemiye el konuldu Öte yandan, yasalara uygun avcılık yapan balıkçıların haklarını korumak için 7 gün 24 saat esasıyla denetimler yapıldı. Bu kapsamda geçen yıl 171 bin 219 denetim gerçekleştirildi. Kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulurken, kurallara uygun avlanmayan 78 gemiye de el konularak mülkiyeti kamuya geçirildi.Bakan Yumaklı ise balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulmasının önemine dikkati çekerek, önümüzdeki sezon için koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulamaya alınacağını kaydetti. Kaynak:(www.tarimorman.gov.tr)
2023-2024 balıkçılık av sezonu, bugün itibarıyla sona erdi. Denizlerdeki av yasağı endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsarken, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf durumda.

Balıkçılık av sezonu bugün itibarıyla sona erdi. Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayan 4,5 aylık av yasağı döneminde, ekonomik faaliyetine devam etmek isteyen balıkçılar için bazı şartlar getirildi. Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınarak, kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapılabilecek.Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf olacak. Avcılık yapmayı sürdürebilecek.Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın verdiği bilgiye göre, sezon başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçti.

78 gemiye el konuldu

Öte yandan, yasalara uygun avcılık yapan balıkçıların haklarını korumak için 7 gün 24 saat esasıyla denetimler yapıldı. Bu kapsamda geçen yıl 171 bin 219 denetim gerçekleştirildi. Kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulurken, kurallara uygun avlanmayan 78 gemiye de el konularak mülkiyeti kamuya geçirildi.Bakan Yumaklı ise balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulmasının önemine dikkati çekerek, önümüzdeki sezon için koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulamaya alınacağını kaydetti.

Kaynak:(www.tarimorman.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.