TZOB'dan mazot uyarısı: Gıda fiyatları katlanacak

Gündem 01.08.2023 - 12:11, Güncelleme: 01.08.2023 - 12:11
 

TZOB'dan mazot uyarısı: Gıda fiyatları katlanacak

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin ana girdilerinden olan mazotta bir yıllık zammın bir ayda gerçekleştiğini söyleyerek, "Bu zamla birlikte nakliye fiyatları artacak ve gıda fiyatları katlanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Artan girdi maliyetlerinin etkisiyle üretici enflasyonun yüksek olması, aşırı sıcaklar ya da aşırı yağışlar gibi ani iklim değişiklikleri tarımsal üretimi ve gıda fiyatlarını etkilemeye devam ederken, çiftçinin ana gündem maddelerinden biri de akaryakıt fiyatları olmaya devam ediyor.Çiftçinin ana girdilerinden olan mazotta bir yıllık fiyat artışının son bir aylık dönemde yapıldığını, bunun da mazota verilen tarımsal destekleri erittiğini vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bu durum aynı zamanda nakliye fiyatlarını artıracak tüketiciye ulaşıncaya kadar gıda fiyatları katlanacaktır” uyarısında bulundu. Mazotta bir yıllık zam bir ayda gerçekleşti Bayraktar’ın aktardığına göre, son zamla birlikte mazot fiyatı aylık olarak yüzde 51,9, son bir yıla göre ise yüzde 49,9 oranında arttı.Çiftçinin tarımsal üretim için destek beklerken mazot zamlarıyla karşı karşıya kaldığının altını çizen Bayraktar, bu zamlar sonucu hasat sevincinin bile yaşanamadığını dile getirdi ve şöyle dedi: “Bu zamla birlikte mazota verilen destek tümden eriyip gittiği gibi, tarıma verilen tüm desteklerin de yüzde 75'i de mazota uygulanan ÖTV, KDV ve döviz fiyatı artışı yoluyla devlete geri aktarılıyor.Mazot bir özel tüketim ürünü değildir ki vergi alınsın. Bu durum aynı zamanda nakliye fiyatlarını artıracak tüketiciye ulaşıncaya kadar gıda fiyatları katlanacaktır.”Bitkisel ve hayvansal üretimdeki maliyet sorununu çözmeden ve üretimi artırmadan gıda ürünlerindeki enflasyonu çözmenin mümkün olmadığını vurgulayan Bayraktar, “Bu sorun çözülmediği takdirde üreticilerimiz az kazandığı için üretimden vazgeçecek, tüketicilerimiz ise daha pahalıya ürün tüketecektir. Maliyetlerin düşürülmesi için üreticilerimiz tarımsal üretimde kullanılan tüm girdilere makul fiyatlardan ulaşmak zorundadır” değerlendirmesinde bulundu. Merkez Bankası’nın yayınladığı enflasyon raporuna da atıf yapan Bayraktar, şöyle devam etti: “Başta sebze ve meyve olmak üzere gıda fiyatlarında artışın süreceğini belirtiyor. Gıda fiyatları artışlarında en önemli etken olan üretici maliyetleri ürün arzını olumsuz yönde etkiliyor. Gıda ürünlerine karşı artan iç ve dış talebin karşılanıp piyasanın istikrar bulması, fiyat seviyesinin korunması arz sorununun çözümüne bağlıdır.” Tarladan sofraya en pahalı elma ulaştı Başkan Bayraktar, temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini de açıkladı.Temmuzda üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 390,7 ile elmada olduğunu belirten Bayraktar, elmadaki fiyat artışını yüzde 268,6 ile kuru üzümün, yüzde 219,7 ile havucun, yüzde 198,5 ile maydanozun ve yüzde 192,1 ile marulun takip ettiğini söyledi. Kaynak:(www.tzob.org.tr)
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin ana girdilerinden olan mazotta bir yıllık zammın bir ayda gerçekleştiğini söyleyerek, "Bu zamla birlikte nakliye fiyatları artacak ve gıda fiyatları katlanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Artan girdi maliyetlerinin etkisiyle üretici enflasyonun yüksek olması, aşırı sıcaklar ya da aşırı yağışlar gibi ani iklim değişiklikleri tarımsal üretimi ve gıda fiyatlarını etkilemeye devam ederken, çiftçinin ana gündem maddelerinden biri de akaryakıt fiyatları olmaya devam ediyor.Çiftçinin ana girdilerinden olan mazotta bir yıllık fiyat artışının son bir aylık dönemde yapıldığını, bunun da mazota verilen tarımsal destekleri erittiğini vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bu durum aynı zamanda nakliye fiyatlarını artıracak tüketiciye ulaşıncaya kadar gıda fiyatları katlanacaktır” uyarısında bulundu.

Mazotta bir yıllık zam bir ayda gerçekleşti

Bayraktar’ın aktardığına göre, son zamla birlikte mazot fiyatı aylık olarak yüzde 51,9, son bir yıla göre ise yüzde 49,9 oranında arttı.Çiftçinin tarımsal üretim için destek beklerken mazot zamlarıyla karşı karşıya kaldığının altını çizen Bayraktar, bu zamlar sonucu hasat sevincinin bile yaşanamadığını dile getirdi ve şöyle dedi:

“Bu zamla birlikte mazota verilen destek tümden eriyip gittiği gibi, tarıma verilen tüm desteklerin de yüzde 75'i de mazota uygulanan ÖTV, KDV ve döviz fiyatı artışı yoluyla devlete geri aktarılıyor.Mazot bir özel tüketim ürünü değildir ki vergi alınsın. Bu durum aynı zamanda nakliye fiyatlarını artıracak tüketiciye ulaşıncaya kadar gıda fiyatları katlanacaktır.”Bitkisel ve hayvansal üretimdeki maliyet sorununu çözmeden ve üretimi artırmadan gıda ürünlerindeki enflasyonu çözmenin mümkün olmadığını vurgulayan Bayraktar, “Bu sorun çözülmediği takdirde üreticilerimiz az kazandığı için üretimden vazgeçecek, tüketicilerimiz ise daha pahalıya ürün tüketecektir. Maliyetlerin düşürülmesi için üreticilerimiz tarımsal üretimde kullanılan tüm girdilere makul fiyatlardan ulaşmak zorundadır” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası’nın yayınladığı enflasyon raporuna da atıf yapan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Başta sebze ve meyve olmak üzere gıda fiyatlarında artışın süreceğini belirtiyor. Gıda fiyatları artışlarında en önemli etken olan üretici maliyetleri ürün arzını olumsuz yönde etkiliyor. Gıda ürünlerine karşı artan iç ve dış talebin karşılanıp piyasanın istikrar bulması, fiyat seviyesinin korunması arz sorununun çözümüne bağlıdır.”

Tarladan sofraya en pahalı elma ulaştı

Başkan Bayraktar, temmuz ayında üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini de açıkladı.Temmuzda üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 390,7 ile elmada olduğunu belirten Bayraktar, elmadaki fiyat artışını yüzde 268,6 ile kuru üzümün, yüzde 219,7 ile havucun, yüzde 198,5 ile maydanozun ve yüzde 192,1 ile marulun takip ettiğini söyledi.

Kaynak:(www.tzob.org.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.