Trafik sigortasında yeni dönem

Ulaşım 11.04.2023 - 18:02, Güncelleme: 11.04.2023 - 18:02
 

Trafik sigortasında yeni dönem

Trafik sigortalarına getirilen yeni düzenlemeyle 1 Mayıs tarihinden itibaren çok kaza yapan sürücüler 17 bin TL, hiç kaza yapmayan sürücüler ise yaklaşık 3 bin TL ödeme yapacak. Şirket aracı için ödenen trafik sigortası primi ise şahsi araca göre yüzde 2,5 ila yüzde 20 arasında daha fazla olacak.
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigorta primlerinde dinamik basamak yöntemine geçildiğini duyurmuştu.Buna göre, yeni uygulamada iki yeni basamak; çok riskli sürücüler (0) ve çok iyi sürücüler (8) getirildi. Risklilere yüzde 200 zam, iyi sürücülere yüzde 50 indirim En düşük basamakta yani 0’da "çok riskli sürücüler" yer alacak ve poliçelerine yüzde 200 zam yapılacak.Kaza yapmayan sürücüler için ise en üstte yani 8. Basamakta "çok iyi sürücüler" kısmında olacak.Bu sürücülerin poliçelerinde ise yüzde 50 indirime gidilecek. Yeni uygulamaya ise 1 Mayıs itibarıyla geçilecek. Her ay yüzde 2 zam Ayrıca mayıs ayından itibaren sigorta şirketleri trafik sigortalarında bir kereye mahsus olmak üzere yüzde 5 zam yapacak. Ardından ise her ay yüzde 2 oranında zam uygulanacak. Ceza gibi ücret ödeyecekler Hasarsızlık sebebiyle prim indirimi ve hasar sebebiyle prim artırım oranları tablosu da değişti. Hasar basamağı 0 olan bir sürücü tüzel araç için 21.118 TL, özel araç için 17.598 TL prim ödeyecek.8. Basamakta bulunan kazası olmayan sürücülerin cebinden ise tüzel araçlarda 3.520 TL, özel araçlar için 2.933 TL ücret çıkacak. Şirket aracına farklı, şahsi araca farklı tarife uygulanacak Şirket aracı ile şahsi araç sahipleri farklı prim ödeyecekler. Bu kapsamda şirket araçları şahsi araçlara göre yüzde 2,5-20 arasında zamlı ücret ödeyecekken, fark ise 500 TL ile 3.000 TL arasında değişecek. Kaynak:(www.seddk.gov.tr)
Trafik sigortalarına getirilen yeni düzenlemeyle 1 Mayıs tarihinden itibaren çok kaza yapan sürücüler 17 bin TL, hiç kaza yapmayan sürücüler ise yaklaşık 3 bin TL ödeme yapacak. Şirket aracı için ödenen trafik sigortası primi ise şahsi araca göre yüzde 2,5 ila yüzde 20 arasında daha fazla olacak.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) trafik sigorta primlerinde dinamik basamak yöntemine geçildiğini duyurmuştu.Buna göre, yeni uygulamada iki yeni basamak; çok riskli sürücüler (0) ve çok iyi sürücüler (8) getirildi.

Risklilere yüzde 200 zam, iyi sürücülere yüzde 50 indirim
En düşük basamakta yani 0’da "çok riskli sürücüler" yer alacak ve poliçelerine yüzde 200 zam yapılacak.Kaza yapmayan sürücüler için ise en üstte yani 8. Basamakta "çok iyi sürücüler" kısmında olacak.Bu sürücülerin poliçelerinde ise yüzde 50 indirime gidilecek. Yeni uygulamaya ise 1 Mayıs itibarıyla geçilecek.

Her ay yüzde 2 zam
Ayrıca mayıs ayından itibaren sigorta şirketleri trafik sigortalarında bir kereye mahsus olmak üzere yüzde 5 zam yapacak. Ardından ise her ay yüzde 2 oranında zam uygulanacak.

Ceza gibi ücret ödeyecekler
Hasarsızlık sebebiyle prim indirimi ve hasar sebebiyle prim artırım oranları tablosu da değişti. Hasar basamağı 0 olan bir sürücü tüzel araç için 21.118 TL, özel araç için 17.598 TL prim ödeyecek.8. Basamakta bulunan kazası olmayan sürücülerin cebinden ise tüzel araçlarda 3.520 TL, özel araçlar için 2.933 TL ücret çıkacak.

Şirket aracına farklı, şahsi araca farklı tarife uygulanacak
Şirket aracı ile şahsi araç sahipleri farklı prim ödeyecekler. Bu kapsamda şirket araçları şahsi araçlara göre yüzde 2,5-20 arasında zamlı ücret ödeyecekken, fark ise 500 TL ile 3.000 TL arasında değişecek.

Kaynak:(www.seddk.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.