Oteller kat hizmetleri görevlisi bulamıyor

Turizm 27.04.2023 - 10:42, Güncelleme: 27.04.2023 - 10:42
 

Oteller kat hizmetleri görevlisi bulamıyor

Turizm sezonunun 6-7 ay ile sınırlı olması sezonun kısa olması nedeni ile turizm kalıcı iş kolu olarak görülmüyor.
ANTALYA - Manavgat-Side'de oteller 1-15 tarihleri arasında açılmayı planlıyor, ancak pandemide kaybettikleri personeli bulmakta güçlük çekiyorlar. Otellerin en fazla çalışan bulmakta sıkıntı çektikleri bölüm ise kat hizmetleri personeli oluyor. Halen Manavgat'ta 250 dört ve beş yıldızlı otel yanısıra 80 Apart otel, 50 motel,31 butik otel ve hotel ile 90 pansiyon bulunuyor. Tüm bu konaklama tesislerinde 125 bin turizm çalışanı bulunuyor.  SEZON KISA, KALICI İŞ GÖRÜLMÜYOR Antalya Turizm Çalışanları Birliktelik Platformu Başkanı Hasan Duman şunları söyledi:" Bunda en önemli faktörün turizm sezonunun 6-7 ay ile sınırlı olması. Gençler sezonun kısa olması nedeni ile turizmi kalıcı iş kolu olarak görmüyor. 2023 turizm sezonunun açılmasına sayılı günler kalmasına karşın en çok sıkıntının otellerde kat ve oda temizliği görevinde bulunan maidler ile yabancı dil dil bilen servis elemanı sayısıdır. Bu sorunun tek çözümü oteller ortak kararla maidlerin maaşını 10 bin lira yapmasına bağlı."  ANTALYA’DA 370 BIN TURIZM ÇALIŞANI VAR Öte yandan 441 beş ve dört yıldızlı otelin bulunduğu ve 700 bin yatak kapasitesi bulunan Antalya genelinde yılda 16 milyon yabancı ve 11 milyon yerli turist ağırlarkan 370 bin turizm çalışanını istihdam ediyor. Antalya'da Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar bulunan otellerde istihdam edilen turizm çalışanlarının yüzde 95'i geçimlerini aldıkları asgari ücretle sağlıyor. Turizm sezonu öncesi konaklama tesislerinin en çok çektiği sıkıntının kalifiye eleman bulunamıyor    
Turizm sezonunun 6-7 ay ile sınırlı olması sezonun kısa olması nedeni ile turizm kalıcı iş kolu olarak görülmüyor.

ANTALYA - Manavgat-Side'de oteller 1-15 tarihleri arasında açılmayı planlıyor, ancak pandemide kaybettikleri personeli bulmakta güçlük çekiyorlar. Otellerin en fazla çalışan bulmakta sıkıntı çektikleri bölüm ise kat hizmetleri personeli oluyor.

Halen Manavgat'ta 250 dört ve beş yıldızlı otel yanısıra 80 Apart otel, 50 motel,31 butik otel ve hotel ile 90 pansiyon bulunuyor. Tüm bu konaklama tesislerinde 125 bin turizm çalışanı bulunuyor. 

SEZON KISA, KALICI İŞ GÖRÜLMÜYOR
Antalya Turizm Çalışanları Birliktelik Platformu Başkanı Hasan Duman şunları söyledi:" Bunda en önemli faktörün turizm sezonunun 6-7 ay ile sınırlı olması. Gençler sezonun kısa olması nedeni ile turizmi kalıcı iş kolu olarak görmüyor. 2023 turizm sezonunun açılmasına sayılı günler kalmasına karşın en çok sıkıntının otellerde kat ve oda temizliği görevinde bulunan maidler ile yabancı dil dil bilen servis elemanı sayısıdır. Bu sorunun tek çözümü oteller ortak kararla maidlerin maaşını 10 bin lira yapmasına bağlı."

 ANTALYA’DA 370 BIN TURIZM ÇALIŞANI VAR
Öte yandan 441 beş ve dört yıldızlı otelin bulunduğu ve 700 bin yatak kapasitesi bulunan Antalya genelinde yılda 16 milyon yabancı ve 11 milyon yerli turist ağırlarkan 370 bin turizm çalışanını istihdam ediyor. Antalya'da Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar bulunan otellerde istihdam edilen turizm çalışanlarının yüzde 95'i geçimlerini aldıkları asgari ücretle sağlıyor. Turizm sezonu öncesi konaklama tesislerinin en çok çektiği sıkıntının kalifiye eleman bulunamıyor

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.