Musk'ın 'beyin çipi' projesi, insan deneyleri için onay aldı!

26.05.2023 - 20:20, Güncelleme: 26.05.2023 - 20:24
 

Musk'ın 'beyin çipi' projesi, insan deneyleri için onay aldı!

Elon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) onay aldı. Şirketin daha önce FDA'ya yaptığı başvuru reddedilmişti.
Twitter, Tesla ve SpaceX'in CEO'su, milyarder girişimci Elon Musk'ın beyin implantı şirketi Neuralink, perşembe günü insanlar üzerinde tıbbi deney yapmaları için gerekli izni ilk kez ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) aldı. Neuralink sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, beyin çipi projesinin FDA tarafından onayının "birçok insana yardım edilmesini sağlayacak önemli bir adım" olarak nitelendirildi. Açıklamada, Neuralink takımının FDA ile yakın iş birliği sayesinde onay alındığı, deney aşaması başvuruları için gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi.Neuralink firması, söz konusu projeyle, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor. Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedildi. Uzmanlar, Neuralink'in beyin implantlarının, yaşanabilecek muhtemel teknik ve güvenlik endişeleri dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda uyarıda bulunuyor.
Elon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) onay aldı. Şirketin daha önce FDA'ya yaptığı başvuru reddedilmişti.

Twitter, Tesla ve SpaceX'in CEO'su, milyarder girişimci Elon Musk'ın beyin implantı şirketi Neuralink, perşembe günü insanlar üzerinde tıbbi deney yapmaları için gerekli izni ilk kez ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) aldı.

Neuralink sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, beyin çipi projesinin FDA tarafından onayının "birçok insana yardım edilmesini sağlayacak önemli bir adım" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Neuralink takımının FDA ile yakın iş birliği sayesinde onay alındığı, deney aşaması başvuruları için gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi.Neuralink firması, söz konusu projeyle, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedildi. Uzmanlar, Neuralink'in beyin implantlarının, yaşanabilecek muhtemel teknik ve güvenlik endişeleri dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda uyarıda bulunuyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.