Kredi kartı nakit avans kararı kaldırıldı

Ekonomi 19.05.2023 - 22:15, Güncelleme: 19.05.2023 - 22:15
 

Kredi kartı nakit avans kararı kaldırıldı

TCMB, bugün tarihli gönderdiği yeni talimatla, kredi kartından nakit avans kullanımında ve kredili mevduat hesabı kredilerinde sınırlama uygulamayacağını bildirdi.
Merkez Bankası, kredi kartlarından nakit avans kullanımına ilişkin bugün tarihli yeni bir talimatı bankalara gönderdi.Bu talimatla bireysel ve kurumsal kredi kartı kullanımlarında bir sıkıntı bulunmadığı ifade edildi.Buna göre kredi kartı nakit avans çekimine ilişkin menkul kıymet tesisi zorunluluğunun kaldırıldığı paylaşılırken, kuyum harcamaları ve kredili mevduat hesaplarının kullanımında da herhangi bir makro ihtiyati tedbirin uygulanmayacağı aktarıldı. Talep artınca düzenleme yapıldı Daha önce gönderilen talimatlarla, kişisel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi tutulmuştu. Ayrıca aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kılınmış, her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirilmişti.Kredi kartına nakit avans ya da taksitli nakit avans maliyetleri aylık bazda yüzde 1,36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için ise seçim öncesinde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti. Kaynak:(www.tcmb.gov.tr)
TCMB, bugün tarihli gönderdiği yeni talimatla, kredi kartından nakit avans kullanımında ve kredili mevduat hesabı kredilerinde sınırlama uygulamayacağını bildirdi.

Merkez Bankası, kredi kartlarından nakit avans kullanımına ilişkin bugün tarihli yeni bir talimatı bankalara gönderdi.Bu talimatla bireysel ve kurumsal kredi kartı kullanımlarında bir sıkıntı bulunmadığı ifade edildi.Buna göre kredi kartı nakit avans çekimine ilişkin menkul kıymet tesisi zorunluluğunun kaldırıldığı paylaşılırken, kuyum harcamaları ve kredili mevduat hesaplarının kullanımında da herhangi bir makro ihtiyati tedbirin uygulanmayacağı aktarıldı.

Talep artınca düzenleme yapıldı

Daha önce gönderilen talimatlarla, kişisel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi tutulmuştu. Ayrıca aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kılınmış, her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirilmişti.Kredi kartına nakit avans ya da taksitli nakit avans maliyetleri aylık bazda yüzde 1,36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için ise seçim öncesinde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti.

Kaynak:(www.tcmb.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.