İttifakların ve partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu

Siyaset 08.04.2023 - 20:47, Güncelleme: 08.04.2023 - 20:47
 

İttifakların ve partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) yapılan kura çekimine göre, birleşik oy pusulasında; Cumhur İttifakı 8'inci, Emek ve Özgürlük İttifakı 9’uncu, Millet İttifakı 18'inci ve Ata İttifakı 19'uncu sırada yer alacak.
Cumhurbaşkanı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde kullanılacak oy pusulasında ittifakların ve siyasi partilerin yerini belirlemek amacıyla YSK'de kura çekimi yapıldı. İki aşamalı yapılan kura çekiminde önce ittifakların birleşik oy pusulasındaki yerleri belirlendi. Buna göre, Cumhur İttifakı 8'inci, Emek ve Özgürlük İttifakı 9'uncu, Millet İttifakı 18'inci, Ata İttifakı ise 19'uncu sırada yer alacak. İTTİFAKLARIN KENDİ İÇİNDEKİ SIRALAMA: Ata İttifakı'nda - Adalet Partisi 1, - Zafer Partisi 2'nci sırada; Cumhur İttifakı'nda - Büyük Birlik Partisi 1, - AK Parti 2, - Yeniden Refah Partisi 3, - MHP 4’üncü sırada; Millet İttifakı'nda - Gelecek Partisi 1, - Demokrat Parti 2, - Demokrasi ve Atılım Partisi 3, - CHP 4, - İYİ Parti 5, - Saadet Partisi 6'ıncı sırada; Emek ve Özgürlük İttifakı'nda - Yeşil ve Sol Parti 1, - Türkiye İşçi Partisi 2'inci sırada yer alacak.SEÇİMLERE TEK BAŞINA GİRECEK SİYASİ PARTİLERİN OY PUSULASINDAKİ YERLERİ:  Yeni Türkiye Partisi 1'inci sırada, Türkiye Değişim Partisi 2'inci sırada, Millet Partisi 3'üncü sırada, Hak ve Özgürlükler Partisi 4'üncü sırada, Sosyalist Güç Birliği İttifakı 5'inci sırada, Genç Parti 6'ncı sırada, Memleket Partisi 7'nci sırada, Büyük Türkiye Partisi 10'uncu sırada, Adalet Birlik Partisi 11'inci sırada, Anavatan Partisi 12'nci sırada, Yenilik Partisi 13'üncü sırada, Halkın Kurtuluş Partisi 14'üncü sırada, Milli Yol Partisi 15'inci sırada, Vatan Partisi 16'ncı sırada, Güç Birliği Partisi 17'nci sırada, Bağımsız Türkiye Partisi 20'nci sırada. Kaynak:(www.ysk.gov.tr)
Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) yapılan kura çekimine göre, birleşik oy pusulasında; Cumhur İttifakı 8'inci, Emek ve Özgürlük İttifakı 9’uncu, Millet İttifakı 18'inci ve Ata İttifakı 19'uncu sırada yer alacak.

Cumhurbaşkanı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde kullanılacak oy pusulasında ittifakların ve siyasi partilerin yerini belirlemek amacıyla YSK'de kura çekimi yapıldı. İki aşamalı yapılan kura çekiminde önce ittifakların birleşik oy pusulasındaki yerleri belirlendi.

Buna göre, Cumhur İttifakı 8'inci, Emek ve Özgürlük İttifakı 9'uncu, Millet İttifakı 18'inci, Ata İttifakı ise 19'uncu sırada yer alacak.

İTTİFAKLARIN KENDİ İÇİNDEKİ SIRALAMA:

Ata İttifakı'nda

- Adalet Partisi 1,

- Zafer Partisi 2'nci sırada;

Cumhur İttifakı'nda

- Büyük Birlik Partisi 1,

- AK Parti 2,

- Yeniden Refah Partisi 3,

- MHP 4’üncü sırada;

Millet İttifakı'nda

- Gelecek Partisi 1,

- Demokrat Parti 2,

- Demokrasi ve Atılım Partisi 3,

- CHP 4,

- İYİ Parti 5,

- Saadet Partisi 6'ıncı sırada;

Emek ve Özgürlük İttifakı'nda

- Yeşil ve Sol Parti 1,

- Türkiye İşçi Partisi 2'inci sırada yer alacak.SEÇİMLERE TEK BAŞINA GİRECEK SİYASİ PARTİLERİN OY PUSULASINDAKİ YERLERİ: 

Yeni Türkiye Partisi 1'inci sırada,

Türkiye Değişim Partisi 2'inci sırada,

Millet Partisi 3'üncü sırada,

Hak ve Özgürlükler Partisi 4'üncü sırada,

Sosyalist Güç Birliği İttifakı 5'inci sırada,

Genç Parti 6'ncı sırada,

Memleket Partisi 7'nci sırada,

Büyük Türkiye Partisi 10'uncu sırada,

Adalet Birlik Partisi 11'inci sırada,

Anavatan Partisi 12'nci sırada,

Yenilik Partisi 13'üncü sırada,

Halkın Kurtuluş Partisi 14'üncü sırada,

Milli Yol Partisi 15'inci sırada,

Vatan Partisi 16'ncı sırada,

Güç Birliği Partisi 17'nci sırada,

Bağımsız Türkiye Partisi 20'nci sırada.

Kaynak:(www.ysk.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.