Güven endeksleri açıklandı

Ekonomi 25.09.2023 - 13:46, Güncelleme: 25.09.2023 - 13:46
 

Güven endeksleri açıklandı

Güven endeksi eylülde geçen aya kıyasla hizmet sektöründe yüzde 2 oranında azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 3, inşaat sektöründe yüzde 1 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı.Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi eylül ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 2 oranında azalarak 113 değerini, perakende ticaret sektöründe yüzde 3 oranında artarak 117,7 değerini ve inşaat sektöründe yüzde 1 oranında artarak 88,3 değerini aldı. Reel kesim güven endeksinde düşüş sürdü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise eylül ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranlarını yayımladı.Buna göre reel kesim güven endeksi eylülde 104,4 değerini aldı. Mevsimsellik arındırılmış reel kesim güveni ise aylık 0,5 puan artışla 105,1 seviyesinde gerçekleşti.Eylül ayında kapasite kullanım oranı ise yüzde 76,1'den yüzde 77,3'e yükseldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA) bir önceki aya göre 1,2 puan yükselerek yüzde 76,9 oldu. Kaynak:(www.tuik.gov.tr)
Güven endeksi eylülde geçen aya kıyasla hizmet sektöründe yüzde 2 oranında azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 3, inşaat sektöründe yüzde 1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı.Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi eylül ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 2 oranında azalarak 113 değerini, perakende ticaret sektöründe yüzde 3 oranında artarak 117,7 değerini ve inşaat sektöründe yüzde 1 oranında artarak 88,3 değerini aldı.

Reel kesim güven endeksinde düşüş sürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise eylül ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranlarını yayımladı.Buna göre reel kesim güven endeksi eylülde 104,4 değerini aldı. Mevsimsellik arındırılmış reel kesim güveni ise aylık 0,5 puan artışla 105,1 seviyesinde gerçekleşti.Eylül ayında kapasite kullanım oranı ise yüzde 76,1'den yüzde 77,3'e yükseldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA) bir önceki aya göre 1,2 puan yükselerek yüzde 76,9 oldu.

Kaynak:(www.tuik.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.