Doğal gaz tarifesinde değişikliğe gidilmedi

Gündem 01.08.2023 - 12:00, Güncelleme: 01.08.2023 - 12:00
 

Doğal gaz tarifesinde değişikliğe gidilmedi

BOTAŞ, 1 Ağustos 2023 itibarıyla elektrik üretim amaçlı doğal gazın satış fiyatında, sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını belirterek, Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatının ülkemizde olduğunu söyledi.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) internet sitesinde ağustos ayına ilişkin tarife tablosunu yayımladı.Doğal gazda ağustosta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı. 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira Doğal gazda aylık hesaplanan tarifelere göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine ağustosta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 10 bin lira olarak duyuruldu. BOTAŞ'ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım - işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.Bu kapsamda, Kuruluşumuz tarafından 01 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olan Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır." Kaynak:(www.botas.gov.tr)
BOTAŞ, 1 Ağustos 2023 itibarıyla elektrik üretim amaçlı doğal gazın satış fiyatında, sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını belirterek, Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatının ülkemizde olduğunu söyledi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) internet sitesinde ağustos ayına ilişkin tarife tablosunu yayımladı.Doğal gazda ağustosta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı.

1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira

Doğal gazda aylık hesaplanan tarifelere göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine ağustosta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 10 bin lira olarak duyuruldu.

BOTAŞ'ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım - işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.Bu kapsamda, Kuruluşumuz tarafından 01 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olan Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır."

Kaynak:(www.botas.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.