Depremzede esnafın borçları 6 ay ertelendi

Gündem 04.08.2023 - 22:01, Güncelleme: 04.08.2023 - 22:01
 

Depremzede esnafın borçları 6 ay ertelendi

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde, esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemeleri faizsiz 6 ay daha ertelendi.
Asrın felaketi üzerinden 6 ay geçerken, depremin ekonomiye maliyetinin yaklaşık 2 trilyonun üzerinde olduğu hesaplandı.Bölgede yeniden yapılanma süreci devam ederken, özellikle esnaf ve sanatkara yönelik yeni tedbirler de alınmaya devam ediyor.Buna göre Halk Bankası, 12 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli, 250 bin liraya kadar limitli deprem destek kredisi sağlamıştı.Son alarak da depremden etkilenen illerde zarar gören esnaf ve sanatkara Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince kullandırılan düşük faizli kredi borçlarının ödemesi ertelenmişti. 64 bin 191 esnaf ve sanatkarın 9 buçuk milyar lira kredi bakiyesi bulunuyor.Alınan son kararla ise esnafın 6 Ağustos tarihinden itibaren kredi borcu vade ödemesi 6 ay süreyle ertelendi.Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha önce yaptığı açıklamada "Kredi ödemelerine başvuru şartı aranmaksızın 6 ay daha faizsiz erteleme getiriyoruz" ifadelerini kullanmıştı.Tahakkuk edecek faiz tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanacak. Kredi ödeme planı doğrultusunda kalan tüm taksitler 6 ay ötelenecek.Ayrıca banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek.Söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Kaynak:(www.resmigazete.gov.tr)
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde, esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemeleri faizsiz 6 ay daha ertelendi.

Asrın felaketi üzerinden 6 ay geçerken, depremin ekonomiye maliyetinin yaklaşık 2 trilyonun üzerinde olduğu hesaplandı.Bölgede yeniden yapılanma süreci devam ederken, özellikle esnaf ve sanatkara yönelik yeni tedbirler de alınmaya devam ediyor.Buna göre Halk Bankası, 12 ay geri ödemesiz 60 ay vadeli, 250 bin liraya kadar limitli deprem destek kredisi sağlamıştı.Son alarak da depremden etkilenen illerde zarar gören esnaf ve sanatkara Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince kullandırılan düşük faizli kredi borçlarının ödemesi ertelenmişti.

64 bin 191 esnaf ve sanatkarın 9 buçuk milyar lira kredi bakiyesi bulunuyor.Alınan son kararla ise esnafın 6 Ağustos tarihinden itibaren kredi borcu vade ödemesi 6 ay süreyle ertelendi.Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha önce yaptığı açıklamada "Kredi ödemelerine başvuru şartı aranmaksızın 6 ay daha faizsiz erteleme getiriyoruz" ifadelerini kullanmıştı.Tahakkuk edecek faiz tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanacak. Kredi ödeme planı doğrultusunda kalan tüm taksitler 6 ay ötelenecek.Ayrıca banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek.Söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Kaynak:(www.resmigazete.gov.tr)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.